Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere alte religii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere alte religii

Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura ​cu Art. 139 din SECŢIUNEA 3, Codul Muncii actualizat 2018 (Legea nr. 53/2003).

Art. 139 zice urmatorul lucru:

(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- 1 iunie;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

​Cum se interpreteaza sectiunea:

- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

Ce se intelege prin alte culte religioase legale?​

Angajatorul este obligat prin lege sa acorde doua zile libere pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale de ex. pentru angajatii care sunt de religie Reformata?

Exista o procedura legala sau trebuie depus o declaratie anume pentru a beneficia de cele doua zile libere?

Multumesc anticipat,
Tamas89, utilizator