Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 88/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 88/2018

Avand in before textul de lege de la art. 139 sa mai introdus un Aline at. Intrebare cei de religie Romano catolici beneficiaza de zile libere in plus fata de sarbatorile legale stabilite prin lege?
Da dar angajatorul zice ca si romano catolicii sunt tot crestini. Si ca textul de lege face referire la musulmani la budisti.
Cum as putea sa il conving daca in lege nu este specificat?

Cornel Vasile a scris:

Cititi aici
www.avocatnet.ro/articol_470...

Are dreptate angajatorul ...

Codul Muncii
Art. 139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri inaintea Pastelui;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Romano-catolicii fac parte din cultul crestinism,
Am inteles

Cornel Vasile a scris:

Are dreptate angajatorul ...

Codul Muncii
Art. 139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri inaintea Pastelui;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Romano-catolicii fac parte din cultul crestinism,