Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de sarbatoare legala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de sarbatoare legala

Buna ziua,
Sunt de religie romano-catolic, lucrez in administratie publica. As dori sa stiu daca am dreptul la vinerea mare si a doua zi de Paste, conform legii. As avea nevoie de baza legala, cu care pot sa cer aceste zile libere. Va multumesc.
Art.139 C.mun
() Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri inaintea Pastelui;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
.......

De asemenea, angajatorii vor fi obligați să acorde zilele libere ale salariaților de alte religii în orice alte zile în afară de sărbătorile legale sau zilele de concediu de odihnă, conform unui proiect de act normativ care a primit votul decisiv în Parlament.
www.avocatnet.ro/articol_470...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos.
Concret, pot cere zi libera in data de 30 martie si 2 aprilie? Vinerea mare si a doua zi de Paste la catolici
Puteti solicita asa ceva.