Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art. 139 Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art. 139 Codul Muncii

buna ziua,

as avea o intrebare legata de intelegerea art. 139 din Codul Muncii:

"Art. 139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
1 si 2 ianuarie;
prima si a doua zi de Pasti;
1 mai;
prima si a doua zi de Rusalii;
Adormirea Maicii Domnului;
30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei
1 decembrie;
prima si a doua zi de Craciun;
doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora. "

Inseamna aceasta ca cei care apartin altor culte, beneficiaza atat de zilele libere acordate de Pastele ortodox cat si de zile libere atunci pentru sarbatorile cultului de care apartin?

multumesc,
Despre acest subiect s-a discutat aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Multumesc.