avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cele 12 luni de cotizatie sunt necesare pentru a lua ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cele 12 luni de cotizatie sunt necesare pentru a lua concediu de paternitate ?

Buna ziua,

Va rog un ajutor/raspuns urgent!
Daca am o intrerupere de vreo 2-3 luni si nu am continuitate in munca exista posibilitatea sa o achit undeva si sa pot face cele 12 luni de care am nevoie legat pentru paternitate ?
Angajatorul spune ca, in acest caz, nu este necesara acoperirea acelei pauze. Important este sa ai 12 luni de munca (cu sau fara intreruperi), ca sa beneficiezi de acest concediu. Este corect ?

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 28 Martie 2016
Marian-Ion, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marian-Ion , utilizator 11:36, 29 Martie 2016
1. Nu se numeste concediu de paternitate, se numeste concediu crestere copil (CCC), indiferent ca el este solicitat da mama sau de tatal copilului.

2. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale etc.).

3. - Plata retroactiva a contributiilor sociale nu este o conditie pentru a beneficia de CCC.
- Daca in cele 12 luni aveti cel putin o luna intreaga de intrerupere nu veti putea beneficia de CCC.
Ultima modificare: Luni, 28 Martie 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc din suflet!
O zi minunata
Revin la problema,

Manager HR de la firma imi spune, citez: "e cum ti-am zis eu - nu trebuie legat si nici la acelasi angajator"

Domnule Tudor, sa merg pe incredere la ce imi spune Manager HR sau ma trezesc ca nu beneficiez de CCC si indemnizatia aferenta?

Cu respect!
1. Managerul HR sa va spuna si care este baza legala a afirmatiei sale.

2. - Afirmatia sa este valabila numai in cazul in care aveti venituri din activitati independente.
- Daca aveti venituri din salarii, in b aza unul contract individual de munca (CIM), atunci afirmatia sa nu mai este valabila.

3. Mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC?
Din pacate nu poate beneficia ca nu are contract individual de munca :(
Am inteles, deci afirmatia dumnaiei nu este valabila, corect ?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Indemnizaţia pentru creşterea copilului vioreltudorascu vioreltudorascu Buna ziua In septembrie 2015 ni se va naste copilul, daca vreau eu tatal sa intru in concediu de paternitate si voi avea la nasterea copilului doar 8 luni ... (vezi toată discuția)
Prenatal laura2014 laura2014 buna seara!am si eu intrebare:sunt insarcinata in 7luni pe data de 12septembrie2013 ar trebui sa nasc,Pe cartea de munca am intrerupere o luna de la ... (vezi toată discuția)
Tatal in ccc more10 more10 Buna seara, Pot intra in concediu de paternitate daca imi schimb locul de munca?si la cel nou nu am 1 an de zile muncit? (vezi toată discuția)