avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tatal in CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tatal in CCC

Buna seara,

Pot intra in concediu de paternitate daca imi schimb locul de munca?si la cel nou nu am 1 an de zile muncit?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:39, 14 Ianuarie 2013
Daca este vorba despre concediu pentru cresterea copilului , atunci puteti beneficia de acesta si de indemnziatia aferenta, chiar daca cele 12 luni sunt cumulate de la mai multi angajatori.

Art. 2 din OUG nr.111/2010
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii
copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul
copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie
lunară.
..

Asadar, legea nu prevede faptul ca cele 12 luni trebuie sa fie doar de la un singur angajator ...
1. Nu exista notiunea de "concediu de paternitate", ati inventat-o dvs. acum.

2. Vreti sa spuneti de intrarea tatalui in "concediu crestere copi" (CCC).

3. - Puteti beneficia de CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii acestuia) ati avut venituri din salarii.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat la acelasi angajator, pot fi la mai multi angajatori.
- Numai ca trebuie sa luati adeverinte cu veniturile nete de la toti amgajatorii la care ati lucrat in cele 12 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate angella67 angella67 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ,daca am fost angajata cu contract de munca 16 luni,dupa care am intrat in somaj 6 luni,care a incetat la 30.06.2014 si voi fi ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil mihaela2013-08 mihaela2013-08 buna ziua! va rog mult sa ma ajutati si pe mine intr-o problema sunt salariata unei societati cu contract de munca din 2009.in luna martie si aprilie a ... (vezi toată discuția)
Pot primi indemnizatie de crestere a copilului? ADRIANAnutu ADRIANAnutu O PERSOANA CARE NU A COTIZAT 12 LUNI DAR E INCADRATA INTR UN GRAD DE HANDICAP SI PRIMESTE SI INDEMNIZATIE SOCIALA PT INCAPACITATE DE MUNCA POATE PRIMII ... (vezi toată discuția)