Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizaţia pentru creşterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizaţia pentru creşterea copilului

Buna ziua

In septembrie 2015 ni se va naste copilul, daca vreau eu tatal sa intru in concediu de paternitate si voi avea la nasterea copilului doar 8 luni lucrate pot intra in concediu de paternitate? Sau pot intra ulterior cand voi implinii 12 luni lucrate fara intrerupere?

Multumesc
Conditia celor 12 luni in care sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit , trebuie indeplinita anterior datei nasterii copilului si nu ulterior acestei date.

Inainte de cele 8 luni de activitate in baza c.i.m. ce statut ati avut?
1. Nu se numeste concediu de paternitate ci concediu pentru cresterea copilului (CCC).

2. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (elev sau student la zi, somaj indemnizat, concedii medicale etc.).

3. Daca nasterea are loc in septembrie 2015 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane