avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizaţia pentru creşterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizaţia pentru creşterea copilului

Buna ziua

In septembrie 2015 ni se va naste copilul, daca vreau eu tatal sa intru in concediu de paternitate si voi avea la nasterea copilului doar 8 luni lucrate pot intra in concediu de paternitate? Sau pot intra ulterior cand voi implinii 12 luni lucrate fara intrerupere?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:11, 30 Ianuarie 2015
Conditia celor 12 luni in care sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit , trebuie indeplinita anterior datei nasterii copilului si nu ulterior acestei date.

Inainte de cele 8 luni de activitate in baza c.i.m. ce statut ati avut?
1. Nu se numeste concediu de paternitate ci concediu pentru cresterea copilului (CCC).

2. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (elev sau student la zi, somaj indemnizat, concedii medicale etc.).

3. Daca nasterea are loc in septembrie 2015 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.
Ultima modificare: Vineri, 30 Ianuarie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil calin1992 calin1992 Buna seara! Sora mea poate beneficia de indemnizatie crestere copil timp de doi ani daca a muncit in perioada 01 septembie - 01 decembrie si pe data de 18 ... (vezi toată discuția)
Despre indemnizatie crestere copil ciocolata09 ciocolata09 Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil petcuiulian petcuiulian Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, daca sotia mea va beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului in conditiile in care a nascut in luna februarie ... (vezi toată discuția)