Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara! Sora mea poate beneficia de indemnizatie crestere copil timp de doi ani daca a muncit in perioada 01 septembie - 01 decembrie si pe data de 18 decembrie s-a angajat la alta firma. Sora mea nu a mai lucrat deloc inainte de perioadele mentionate mai sus. Va multumesc!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca va naste cel mai devreme in august 2015 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt septembrie 2014 - august 2015.

3. - Era bine daca spuneati care este data prezumata a nasterii copilului.
- De asemenea sa spuneti ce statut avea in fiecare luna din perioada februarie - august 2014.
In perioada februarie - iulie 2014 a fost eleva la postliceu in ultimul an iar in luna iulie a avut examenul final. Iar in luna august nu a lucrat si s-a angajat din data de 1 septembrie.
1. Nu ati spus daca este acum gravida si, daca este, care este data prezumata a nasterii copilului.

2. Daca acum nu este gravida atunci nu este nici o problema.
E insarcinata in 4 saptamani. Deci probabil va naste prin luna septembrie.
1. Daca va naste in septembrie 2015 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.

2. - Asadar va beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Si daca va naste in august 2015 tot va beneficia (asa cum v-am spus anterior).