avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara! Sora mea poate beneficia de indemnizatie crestere copil timp de doi ani daca a muncit in perioada 01 septembie - 01 decembrie si pe data de 18 decembrie s-a angajat la alta firma. Sora mea nu a mai lucrat deloc inainte de perioadele mentionate mai sus. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:23, 17 Ianuarie 2015
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca va naste cel mai devreme in august 2015 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt septembrie 2014 - august 2015.

3. - Era bine daca spuneati care este data prezumata a nasterii copilului.
- De asemenea sa spuneti ce statut avea in fiecare luna din perioada februarie - august 2014.
In perioada februarie - iulie 2014 a fost eleva la postliceu in ultimul an iar in luna iulie a avut examenul final. Iar in luna august nu a lucrat si s-a angajat din data de 1 septembrie.
1. Nu ati spus daca este acum gravida si, daca este, care este data prezumata a nasterii copilului.

2. Daca acum nu este gravida atunci nu este nici o problema.
E insarcinata in 4 saptamani. Deci probabil va naste prin luna septembrie.
1. Daca va naste in septembrie 2015 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.

2. - Asadar va beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Si daca va naste in august 2015 tot va beneficia (asa cum v-am spus anterior).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre indemnizatie crestere copil ciocolata09 ciocolata09 Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in ... (vezi toată discuția)
Concediu maternal LambruCristiana LambruCristiana Buna seara! Am lucrat din iulie 2014-iulie2016 apoi am intrat in somaj(inchidere punct de lucru)din august 2016-aprilie2017.In noiembrie 2016 m-amangajat cu un ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru cresterea copilului a1exandra87 a1exandra87 Buna ziua! As dori sa ma lamuriti si pe mine cu niste informatii. Am lucrat 5 luni(din 1aprilie 2013- 1septembrie 2013) acum cateva zile am aflat ca sunt ... (vezi toată discuția)