Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limite constructie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limite constructie casa

Un teren intravilan in oras are deschiderea la strada de 17 m(latime) si lungimea (adâncimea) de 100m. Daca se doreste cumpararea a doar 500-600 mp dar la capatul celalalt al parcelei , care nu este la drum, cum se procedeaza pentru a se obtine autorizatie de construire?
1) se pot lasa 4 m pe una din laturile terenului, pe lungimea de 100m?
2) se poate construi pe ambele parcele? prima(proprietar1) va avea deschiderea la strada de 13m.
3) terenul de 4/100 este drept de servitute sau trebuie sa fie al proprietarului 2 pt a avea acces la teren:?
Faceti o lotizare , 3 loturi din care unul drum de acces, ce poate sa se vanda odata cu parcela solicitata. Trebuie sa aveti un minim de 200 mp ca sa puteti construi.
Daca drumul de acces la lotul din spate este creat doar pentru accesul la acel lot, este indicat sa se cumpere odata cu parcela pentru constructie.