avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua,
va prezint un caz daca ma pooate ajuta cineva cu raspuns.
in curte sunt doua familii, doi frati, dupa moartea bunicii au fost la notar si li s a facut un ct din care reiese ca ei sunt cei doi mostenitorri.
acum tata a murit si noi trebuie sa facem suucesiunea, sa poata trece mama casa pe numele ei, masina...
Putem face aceasta succesiune daca tata si fratele sau au doar acel act de la notar in care scrie k ei sunt mostenitorii, nu sunt trecute date despre pamant..
multumesc anticipat pt raspuns
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:05, 28 Martie 2016
Mergeti cu actele la notar.
Trebuie vazute actele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj succesiune dupa bunici 2014Elena 2014Elena A murit bunicul meu, dupa cativa ani a murit si bunica in acelasi an cu tatal meu Fratii tatalui meu au facut succesiunea fara tatal meu, au falsificat anexa 1 ... (vezi toată discuția)
Intrare in posesie ungvart_nicol ungvart_nicol Tatal meu doreste sa construiasca o casa in aceeasi curte cu casa in care locuieste cu mama de 45 de ani. Pamantul de sub casa existenta este al bunicilor de ... (vezi toată discuția)
Succesiune roxanyca87 roxanyca87 buna ziua....acum 20 de ani a murit bunicul...ulterior tata a cedat partea sa in favoarea sorei sale, ramand mostenitoare la casa mama si sora tatalui...dupa ... (vezi toată discuția)