avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitare blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitare blocuri

Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva daca in cazul reabilitarii blocului este obligatorie schimbarea ferestrelor ? Sau in ce conditii trebuie schimbate : inferioare fata de cele care se vor monta, d.p.d.v termic, culoare diferita etc. ? Si in baza caror legi, regulamente etc.
Multumesc mult,
Cel mai recent răspuns: tanarobot , utilizator 12:32, 29 Martie 2016
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relvante
Concret cine executa reabilitarea termica ?
Daca asociatia de proprietari in cadrul adunarii generale a hotarat executarea reabilitarii termice,tot proprietarii pot hotari si asupra aspectului oportunitatii inlocuirii ferestrelor termopan
Daca reabilitarea termica este executata prin implicarea primeriei,atunci aceasta prin contractul de executare incheiat cu asociatia de proprietari prevede concret obiectul contractului,operatiile care urmeaza sa fie executate
In cazul reabilitarilor termice executate prin primarii,la final se elibereaza certificat energetic ,pentru care executantul impune conditia existentei ferestrelor termopan toate la fel
~ Conținut șters la cerere ~
Se executa cu implicarea primariei, sector 2 !
Vedeti ca ulterior reveniti cu precizari esentiale ?
Conditiile impuse de executant le puteti clarifica solicitand presedintelui de asociatie in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 sa va prezinte contractul de executie reabilitare termica
In acel contract veti gasi operatiile si inlocuirile pe care urmeaza sa le execute executantul
Multumesc, dar nu am clarificat inca problema mea, reabilitarea urmeaza sa se faca, prin urmare administratia nu are contractul, ideea este daca pot fi obigat sa schimb fereastra ? Repet, chiar daca fereastra mea este superioara calitativ, termic in primul rand, celor furnizate in mod curent de firmele de reabilitare si daca pot fi probleme legate de culoare ? Exista o legislatie referitoare la aceste aspecte sau conteaza numai prevederile din contractul cu primaria si daca administratia impune anumite cerinte sau decide numai primaria ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare termica a blocului si obligativitatea schimbarii termopanelor Nicu2015 Nicu2015 Buna ziua. Locuiesc de cativa ani in blocul E21, din str. Nicolae Sebe, nr. 11 sector 3 Bucuresti. Cand m-am mutat in acest apartament tot ceea ce tine de ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica bloc 7 scari maud maud Asociatia de proprietari din care fac parte a primit de la primarie avizul pentru strangere de semnaturi in vederea reabilitarii cf OUG 18/2009. Majoritatea ... (vezi toată discuția)
Inlocuirea ferestrelor din lemn cu termopane Jean_Louis Jean_Louis Daca nu doresc sa pun ferestre termopan si vreau sa pastraz ferestrele din lemn in cazul in care blocul unde locuiesc se reabiliteaza ce trebuie sa fac in ... (vezi toată discuția)