avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deces administrator, lipsa bani din fondul de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deces administrator, lipsa bani din fondul de rulment

buna ziua,
problema este urmatoare:
in urma cu 6 luni s-a schimbat administratorul de la bloc, el a iesit ca lipsesc niste bani din fodul de rulment al asociatiei de locatari. cenzorii (cred ca este si vina lor) au depus plangere la politie pentru delapidare, nu s-a concretizat nimic pana acum (deocamdata se strangeau probe). saptamana trecuta a decedat fostul administrator.
se mai poate da in judecata ? se mai poate recupera paguba ?
Cel mai recent răspuns: BEN46 , utilizator 11:04, 3 Aprilie 2016
Cand a-ti schimbat adm. nu s-a facut expertiza contabila daca a-ti avut „ dovezi „ ca lipsesc bani din gestiune ?
nu s-a facut expertiza contabila. administratorul nu a predat restul de acte care le detinea.
Dispozitiile in vigoare prevad ca la angajare administartor de imobil,acesta sa prezinte garantii materiale si morale
In cazul dv a fost constituit fondul de garantie?
Culpa existentei prejudiciului apartine inclusiv cenzorului si presedintelui de asociatie
cenzorul detine obligatia legala sa verifice si sa vizeze lunar pentru legalitate documentele asociatiei de proprietari
Exista posibilitatea realizarii de raport de activitate a administratorului de imobil in baza documentelor contabile
Daca raportul de activitate concluzioneaza existenta de prejudiciu material din culpa administratorului de imobil,asociatia de proprietari poate incerca recuperare prejudiciu de la mostenitorii ex administratorului prin actiune in instanta-daca acestia sunt solvabili
nu stiu daca a fost constituit fondul de garantie. nu cred. a fost administrator vreo 20 de ani.
cenzorii nu au verificat si au mers pe incredere. am inteles ca administratorul nu a predat toate actele (chitantiere, caietele cu evidenta incasarilor banilor din fondul de reparatii).
singurul lucru este sa-i dea in judecata pe mostenitori ?
cenzorii pot fi urmariti si ei penal pentru delapidare ?
cenzorii pot fi urmariti pentru neglijenta in serviciu.

Alte discuții în legătură

Presedinte nou asociatie proprietari - probleme dupa decesul adminstratorului cipex cipex Buna ziua, in urma decesului administratorului/casier al asociatiei de proprietari din care fac parte au aparut urmatoarele situatii: - s-a constatat ca nu ... (vezi toată discuția)
Fostul administrator nu vrea sa predea actele maryred maryred Ce mijloace legale avem la dispozitie pentru a-l determina pe fostul administrator sa ne predea actele? De circa 6 luni tot incercam, dar fara folos. I-am ... (vezi toată discuția)