Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tar minor caz deosebit foarte urgent!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tar minor caz deosebit foarte urgent!

buna seara! am o problema!vreu sa plec cu fratele meu in grecia in vacanta.eu sunt majora el are 14 ani impliniti.parintii nostrii sunt decedati.eu am de la primarie o curatela in care se specifica ca ii reprezint interesele in caz de nevoie si ca ma ingrijesc de el.pot pleca cu el?are nevoie de pasaport?eu mai am nevoie de cazier?sau mai am nevoie de alte acte?va rog sa ma ajutati!va multumesc anticipat!
Daca miniorul are carte de identitate nu are nevoie de pasaport. Trebuie sa aveti decizia de curatela orinal si copie, certificatul de nastere al minorului
Are nevoie de pasaport si dvs aveti nevoie de cazier.
In plus, este nevoie de certificatele de deces ale ambilor parinti (pt suplinire acord notarial) si un acord scris al serviciului responsabil din primarie (autoritate tutelara, protectia copilului) pt ca in cazul de fata inteleg ca nu este vorba de o hotarare judecatoreasca de incredintare.
vacanta placuta.
top dan a scris:

Daca miniorul are carte de identitate nu are nevoie de pasaport. Trebuie sa aveti decizia de curatela orinal si copie, certificatul de nastere al minorului

este curatela... tutorele trebuie sa isi dea acordul (serviciul specializat din primarie).
Aveti nevoie de la serviciul de autoritate tutelara din cadrul primariei de o adeverinta prin care vi se permite parasirea tarii impreuna cu minorul pentru a pleca in vacanta .
Minorul si dvs aveti nevoie doar de carti de identitate pentru a intra in tarile din Uniunea Europeana. Pentru statele unde se cere viza ( USA , Australia , Canada , etc) aveti nevoie de pasapoarte individuale cu viza obtinuta de la ambasada statului respectiv!B-)
SUCCES!
MIHAI GRIGORE, Avocat
andradazz a scris:

buna seara! am o problema!vreu sa plec cu fratele meu in grecia in vacanta.eu sunt majora el are 14 ani impliniti.parintii nostrii sunt decedati.eu am de la primarie o curatela in care se specifica ca ii reprezint interesele in caz de nevoie si ca ma ingrijesc de el.pot pleca cu el?are nevoie de pasaport?eu mai am nevoie de cazier?sau mai am nevoie de alte acte?va rog sa ma ajutati!va multumesc anticipat!

Aveti nevoie de urmatoarele acte :
1.Acordul scris de la autoritatea tutelara ca veti voie sa parasiti tara (trebuie specificata perioada si tara) impreuna cu fratele dvs pentru care aveti decizia de curatela.
2. Decizia de curatela.
3. Pasaport sau C.I pentru fratele dvs intrucat doriti sa mergeti intr-o tara membra UE.
4. Cazierul judiciar.