avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil 2016 NOU
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil 2016 NOU

Buna ziua. Am nascut un copil pe 1.07.2015 si as vrea sa stiu cu noua lege daca as beneficia si eu de ea. Pe 1.06.2016 se termina cele 11 luni si pe 1.07.2016 se implineste 1 an (tatal fiind beneficiarul de 1 luna). Cum as putea beneficia si eu de noua lege?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 30 Martie 2016
Legea de modificare a OUG 111/2010, adoptata azi, nu este inca publicata in Monitorul Oficial si apoi este posibil sa apara si modificarea Normelor de aplicare a OUG /111/2010, asa ca mai aveti putina randare.
Daca modificarile raman cele votate puteti intra in concediu fara plata pana la intrarea in vigoare a legii .
Sa asteptam sa fie publicata legea pentru a fi siguri de forma finala a ei si apoi vedem ce se poate face.
Pentru persoanele care se află în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum și pentru cele aflate în concediul fără plată pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, modificarea opțiunii se realizează pe bază de cerere și acte doveditoare privind suspendarea realizării de venituri supuse impozitului pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, conform proiectului de lege adoptat in Camera Deputatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie ccc retroactiv mamy86 mamy86 Buna ziua,am si eu o neclaritate;mamicile care au optat pentru CCC pentru o perioada de 1an,vor beneficia de prelungirea acestuia pana la 2ani.acestea ... (vezi toată discuția)
Prelungire stimulent de insertie? alinutizka alinutizka Buna! Fetita mea implineste 2 ani in 10 noiembrie, iar eu am renuntat in urma cu un an la indemnizatia de crestere a copilului pt ca m-am intors la munca, ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie alin123456789 alin123456789 Buna ziua. Din ce am citit in in modificarile la ordonanta OUG 111/2010 stimulentul de insertie se acorda pana la varsta de 3 ani daca esti deja in plata ... (vezi toată discuția)