Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cu sarcina in CF DIICOT
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cu sarcina in CF DIICOT

Buna ziua ,

M-ar interesa sa particip la o licitatie pentru un imobil dar domnul Executor judecatoresc imi spunea ca nu poate sa imi garanteze vanzarea imobilului liber de sarcini si ca s-ar putea ca si dupa vanzare DIICOT sa mai aibe inca sarcini in CF .

Ce ar putea sa se intample in cazul in care adjudec imobilul . Ce poate sa faca DIICOT-ul ? Cum pot sa eliberez CFul de sarcina DIICOTULUI ?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri ,
O zi buna !
Conform art.775 NCPC Efectele adjudecarii""Prin adjudecare ,cumparatorul devine, de la data predarii,proprietarul bunului adjudecat,liber de orice sarcini,care se stramuta de drept asupra pretului platit,in afara de cazul in care adjudecatarul ar fi de acord sa fie mentinute sau vanzarea s-a facut in conditiile art.769 alin.(6)."Fata de aceste prevederi legale, discutati cu executorul ce imprejurari de fapt si de drept a avut in vedere cand v-a spus ca,nu va poate garanta vanzarea imobilului liber de sarcini.