Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... poprire din pensie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

poprire din pensie

buna ziua
am avut un credit neplatit la o banca
dupa iesirea la pensie am primit instiintare pentru infiintarea popririi prin care sunt informata ca mi se va retine 1/3/1/2 din valoarea pensiei.
eu am inteles dupa citirea hotararii ca trebuie sa mi se opreasca 1/3 din jumate mai mult daca pensia este mai mica decat salariu minim net se va opri 1/3 din partea ce depaseste jumatatea salariului minim net
casa de pensii insa imi opreste 1/3 din pensie
este corect?
Se opreste 1/3 din venit, dar venitul ramas nu trebuie sa fie mai mic de 1/2 din salariul minim.