avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... masina mostenita
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

masina mostenita

buna ziua.
v-as ruga sa ma ajutati in ceea ce priveste o problema legata de o mostenire de masina.
am mostenit o masina prin succesiune si problema este ca ITP si asigurarea au expirat.Eu as vrea sa vand aceasta masina dar nu stiu ce trebuie sa fac mai intai.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: mad_kat , utilizator 15:06, 6 Mai 2015
Trebuie sa faceti I.T.P.ul si sa -i faceti asiguare dupa care mergeti la notar cu vanzatorul si incheiati actul de vanzare-cumpare al masinii.
Nimeni nu va fi de acord sa cumpere o masina in aceste conditii.
Sunteti nevoita sa incheiati si asigurarea,perioada minima, 6 luni.Daca vindeti masina,noul proprietar nu poate folosi asigurarea(RCA) dar puteti in schimb sa cereti asiguratorului diferenta de prima in momentul in care faceti dovada ca nu mai sunteti proprietarul acesteia.
Daca detineti succesiunea , prin care dvs, sunteti unic mostenitor, va puteti adresa oricarui birou de intocmire acte auto. Vanzarea nu este conditionata de asigurare sau de efectuarea inspectiei tehnice periodice.Dupa intocmirea contractului de vanzare cumparare, cumparatorul, pt a inmatricula autoturismul , are obligatia de a efecua toate formalitatile cerute de lege.
flipi a scris:

Daca detineti succesiunea , prin care dvs, sunteti unic mostenitor, va puteti adresa oricarui birou de intocmire acte auto. Vanzarea nu este conditionata de asigurare sau de efectuarea inspectiei tehnice periodice.Dupa intocmirea contractului de vanzare cumparare, cumparatorul, pt a inmatricula autoturismul , are obligatia de a efecua toate formalitatile cerute de lege.

Sunt perfect de acord cu tine!=D>
Cumparatorul poate sa isi fac singur toate formalitatile privind asigurarea , ITP , inmatriculare , etc. Singurul sau dezavantaj va fi ca va trebui sa plimbe masina pe platforma pana la service-ul unde va face inspectia si pana la obtinerea numerelor (macar cele rosii):D
MIHAI GRIGORE a scris:

flipi a scris:

Daca detineti succesiunea , prin care dvs, sunteti unic mostenitor, va puteti adresa oricarui birou de intocmire acte auto. Vanzarea nu este conditionata de asigurare sau de efectuarea inspectiei tehnice periodice.Dupa intocmirea contractului de vanzare cumparare, cumparatorul, pt a inmatricula autoturismul , are obligatia de a efecua toate formalitatile cerute de lege.

Sunt perfect de acord cu tine!=D>
Cumparatorul poate sa isi fac singur toate formalitatile privind asigurarea , ITP , inmatriculare , etc. Singurul sau dezavantaj va fi ca va trebui sa plimbe masina pe platforma pana la service-ul unde va face inspectia si pana la obtinerea numerelor (macar cele rosii):D



Daca autoturismul este inmatriculat, cumparatorul nu poate obtine numere provizorii(rosii), ci este obligat sa o inmatriculeze cu numere definitive. Singurul inconvenient ar fi exact cum ai zis tractarea pe o platforma pentru obtinerea inspectiei tehnice periodice.

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto Imparatu Imparatu Buna seara!Detin un autoturism proprietate personala in italia,cu toate actele in regula!cum munca nu imi permite sa stau mult timp in tara as dori sa stiu cum ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto fara plata taxei de poluare, circulatie pe drumurile publice DMX DMX Buna seara! In octombrie 2011, am achizitionat o masina inmatriculata in romania dar inainte de 2007. Am intocmit contractul de vanzare cumparare pentru ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto sainescualex1997 sainescualex1997 buna ziua mi-a fost retinut talonul auto pentru ca nu am avut contract de vanzare cumparare, as putea sa inscriu masina din nou fara certificat? am doar cartea ... (vezi toată discuția)