Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce act trebuie in acest caz?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce act trebuie in acest caz?

buna ziua!

as dori sa va intreb ce act ar trebui sa se faca in cazul urmator:
o mostenire lasata de catre parinti (decedati de foarte mult timp) intre 5 frati
momentan nefacuta succesiunea, nimeni nu a iesit deocamdata din indiviziune...nimic
si oricum cam nimeni nu sare cu banu pt cadastru...succesiune si alte asemenea
dar...unii vor sa renunte inca din start
ce act se poate face in acest caz?
o declaratie la notar ca se renunta la partea respectiva? dar asta fara sa existe cadastru?
sau nu se poate face nimic pana cand nu se deschide succesiunea?
sau...??!!

va multumesc frumos!

Conform legislatiei civile, in 6 luni de la data decesului unei persoane, persoanele care se considera mostenitoare au optiunea de a accepta sau renunta expres la o mostenire fie printr-o declaratie expresa notariala, fie prin investirea unui notariat din localitatea unde a decedat cel pe care il mostenesc cu o cerere de deschidere/dezbatere a succesiunii. In aceasta din urma situatie, mostenitorul trebuie sa aiba originalul certificatului de deces, xerocopii ale actelor de stare civila si actele de proprietate. Prin renuntarea la mostenire succesibilul declara ca renunta la titlul de mostenitor, desfiintand cu efect retroactiv vocatia sa succesorala, devenind strain de mostenire,lucru ce se poate face printr-o declaratie de renuntare la mostenire. Renuntarea sau acceptarea unei mosteniri se face pentru intreaga masa succesorala, nefiind posibila o acceptare partiala (cand mostenitorul ar dori sa-i revina de la defunct numai un anumit bun) sau o renuntare partiala (cand ar dori sa nu preia anumite bunuri sau datorii ale defunctului). Renuntarea nu se poate efectua in favoarea altui mostenitor, ci cota de mostenire a celui care renunta se va imparti in mod egal intre toti ceilalti mostenitori.Pentru renuntare se declara in fata unui notar aceasta dorinta.
In primul rand trebuie sa mergeti la un notar public si sa deschideti succesiunea.
Notarul va cita toate partile care au dreptul la succesiunea. Neprezentarea lor in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii va atrage automat decaderea lor din drepturi ca renuntatori la succesiune prin neacceptare! Certificatele de mostenitor se vor redacta cu impartirea mostenirii intre ceilalti mostenitori ramasi si care au acceptat mostenirea.
:)
Nu este obligatoriu sa aveti cadastru si intabulare pentru acele terenuri . Se pot elibera ulterior certificate de mostenitor suplimentare (supliment la CM ) cu includerea acelor proprietati!
SUCCES!
B-)
va trebui sa mergeti la notar si sa deschideti procedura de succesiune .
toti succesorii se vor prezenta la data indicata de notar .
unii pot renunta la partea succesorala daca astfel doresc sau tot asa se poate face partaj voluntar .
MIHAI GRIGORE a scris:

In primul rand trebuie sa mergeti la un notar public si sa deschideti succesiunea.
Notarul va cita toate partile care au dreptul la succesiunea. Neprezentarea lor in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii va atrage automat decaderea lor din drepturi ca renuntatori la succesiune prin neacceptare! Certificatele de mostenitor se vor redacta cu impartirea mostenirii intre ceilalti mostenitori ramasi si care au acceptat mostenirea.
:)
Nu este obligatoriu sa aveti cadastru si intabulare pentru acele terenuri . Se pot elibera ulterior certificate de mostenitor suplimentare (supliment la CM ) cu includerea acelor proprietati!
SUCCES!
B-)

Iar nu sunt de acord. Dar asta face parte din frumuseţea disputei pe teme de drept, nu?

:bow:

Succesibilii pot accepta succesiunea expres prin act autentic (şi nu numai) încheiat oriunde în lumea asta, nu doar la notarul ales de către unul dintre ei. Neprezentarea lor la notar nu poate echivala cu a rămîne străin de succesiune. O mai pot accepta tacit, şi iarăşi neprezentarea lor la notar nu poate fi privită de acesta ca neacceptare sau ca străini de succesiune.

Am mai afirmat că în asemenea cazuri notarul nu poate face altceva decît să suspende dosarul şi să îndrume succesibilii către instanţa de judecată. Îmi menţin afirmaţia.
va multumesc enorm tuturor.
am sa vad ce voi face.

multa sanatate tuturor.
as fi vrut doar sa nu mai ajungem la instanta de judecata pt ca sincera deja mi s-a cam luat de tribunale
si speram sa fie mai usor de data asta.
dar se pare ca nimic in viata asta nu e usor :))

o zi buna. :D