avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REFUZUL FOSTULUI ANGAJATOR DE A ELIBERA ADEVERINTA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REFUZUL FOSTULUI ANGAJATOR DE A ELIBERA ADEVERINTA PTR.AJUTORUL DE SOMAJ (DUPA 01.03.2002)

Buna ziua ,
Am solicitat de la fostul angajator eliberarea adeverintei pentru somaj dupa perioada 01.03.2002.
Sediul central al angajatorului este la Bucuresti.Pana in prezent nu am primit nimic.
Cum pot obtine acea adeverinta?E posibil sa nu imi elibereze acest act?
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 21:52, 10 August 2009
Faceti plangere scrisa privind acest aspect la Inspectoratul Teritorial de MUnca!
:D Dupa ce vor fi amendati se vor "misca" mai repede cu eliberarea adeverintei!
Depuneti plangere la Inspectoratul teritorial pentru munca.
magda_oancea a scris:

Buna ziua ,
Am solicitat de la fostul angajator eliberarea adeverintei pentru somaj dupa perioada 01.03.2002.
Sediul central al angajatorului este la Bucuresti.Pana in prezent nu am primit nimic.
Cum pot obtine acea adeverinta?E posibil sa nu imi elibereze acest act?




1. Fiti va rog mai explicita, adeverinta pentru somaj cu perioada lucrata, de la _________ pana la __________ ?
2. Conform Codului Muncii la solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.



adeverinta necesara la AJOFM cu perioada lucrata dupa 01.03.2009 pana la 01.10.2007
Cealalta adeverinta pentru ultimele 12 luni o voi primi de la angajatorul care m- a concediat.
rectific 01.03.2002

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj.cum se calculeaza? avy33 avy33 Buna ziua. As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia de somaj avind urmatoarele date: vechime in munca 12 ani, media salariului pe ultimele 12 luni este ... (vezi toată discuția)
Calcul somaj petrisil petrisil Azi am primit decizia de somaj prin care mi se acorda 590 ron asta insemnand 450 ron (cei 75% din salariul minim) + 139.55 ron reprezentand 7% din media ... (vezi toată discuția)
Sarcina si somajul GOLDANGEL GOLDANGEL sunt insarcinata in 6 luni si urmeaza sa fiu data in somaj in urma restructurarii postului.vreau sa stiu daca ma afecteaza la cartea de munca ,in cazul in care ... (vezi toată discuția)