Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REFUZUL FOSTULUI ANGAJATOR DE A ELIBERA ADEVERINTA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REFUZUL FOSTULUI ANGAJATOR DE A ELIBERA ADEVERINTA PTR.AJUTORUL DE SOMAJ (DUPA 01.03.2002)

Buna ziua ,
Am solicitat de la fostul angajator eliberarea adeverintei pentru somaj dupa perioada 01.03.2002.
Sediul central al angajatorului este la Bucuresti.Pana in prezent nu am primit nimic.
Cum pot obtine acea adeverinta?E posibil sa nu imi elibereze acest act?
Faceti plangere scrisa privind acest aspect la Inspectoratul Teritorial de MUnca!
:D Dupa ce vor fi amendati se vor "misca" mai repede cu eliberarea adeverintei!
Depuneti plangere la Inspectoratul teritorial pentru munca.
magda_oancea a scris:

Buna ziua ,
Am solicitat de la fostul angajator eliberarea adeverintei pentru somaj dupa perioada 01.03.2002.
Sediul central al angajatorului este la Bucuresti.Pana in prezent nu am primit nimic.
Cum pot obtine acea adeverinta?E posibil sa nu imi elibereze acest act?

1. Fiti va rog mai explicita, adeverinta pentru somaj cu perioada lucrata, de la _________ pana la __________ ?
2. Conform Codului Muncii la solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

adeverinta necesara la AJOFM cu perioada lucrata dupa 01.03.2009 pana la 01.10.2007
Cealalta adeverinta pentru ultimele 12 luni o voi primi de la angajatorul care m- a concediat.
rectific 01.03.2002