Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj.Cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj.Cum se calculeaza?

Buna ziua.
As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia de somaj avind urmatoarele date: vechime in munca 12 ani, media salariului pe ultimele 12 luni este 3576.75 RON.
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti cit mai urgent pina miine dimineata.
Multumesc
avy33, utilizator
1. Din legea 76/2002:
Art. 39. -
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. La data actuala salariul minim brut pe tara garantat in plata este de 600 lei.

Multumesc
V-am trimis un mesaj privat in care v-am explicat situatia.As vrea daca se poate sa-mi raspundeti la el.
Multumesc.
avy33, utilizator
Va expun situatia mai jos:
Am lucrat din 01.09.1997 pina in 13.10.2009 in diferite locuri de munca, in perioada 31.08.1998 -30.11.1998 s-a facut o pauza care nu apare pe cartea de munca., media salariilor pe ultimele 12 luni este de 3576.75.

Azi am primit decizia de la somaj si acolo apare calculata indemnizatia de somaj astfel:
450 RON (75% din salariul minim brut)+5% din 3576.75 =629RON
Indemnizatia de somaj o primesc pe o perioada de 12 luni.
Din cite am facut eu calculul tinind cont ca am aproape 12 ani de vechime in munca ...si d.p.d.v al legii ma incadrez la procentul de 7% .
De ce in decizie mi s-a calculat cu 5%?Este greseala?
As dori sa primesc raspunsul dumneavoastra cit mai repede, deoarece miine dimineata intentionez sa ma duc la Agentia de Somaj sa le sesizez greseala, dar vreau sa stiu sigur ca este o greseala a lor.
Multumesc mult!
V-am dat raspuns si pe MP. Acesta este:
Numai cei de la AJOFM va pot lamuri. Ii intrebati maine, cand va duceti la ei.
S-ar putea sa fie o greseala de la ei, s-ar putea sa nu fi avut ei toate adeverintele de la toti angajatorii dvs.
Ati primit 12 luni de somaj deoarece ei au luat in calcul 9 luni (conform vechimii calculate de ei si pentru care ati primit si un procent de 5%) la care au adaugat 3 luni, conform OUG 28/2009 (prin care celor care incep sa primeasca somaj in 2009 le se adauga 3 luni de somaj).
Vedeti maine raspunsul lor si daca sunteti nemultumita ii puteti da in judecata la Tribunal. Mi se pare ca nu platiti taxe in acest caz.
Buna ziua
Revin cu raspunsul de la AJOFM
Vechimea in munca nu se mai calculeaza cum stiam -se aduna anii lucrati trecuti pe cartea de munca.
Acum vechimea in munca se calculeaza astfel : se aduna ce s-a lucrat inainte de 03.2002 , iar ce s-a lucrat dupa 03.2002 se calculeaza stagiul de cotizare in functie de ce au cei de la AJOFM in calculator ptr persoana respectiva si anexa 14 completata de la fiecare loc de munca avut dupa 03.2002.
Cum eu am dus aceasta anexa14 doar de la ultimul loc de munca ....mi-au calculat vechimea din 09.1997-03.2002 si cea pe baza anexei 14 avuta, deci din 11 ani si 10 luni lucrati se iau in calcul la somaj doar 6 ani ...
Tot de la AJOFM mi s-a dat stagiul de cotizare din 2002 pina in 2009 ....si observ ca in perioada 03.2002-07.2005 nu apar vreo 14 luni (neplatite sau omise de la aceeasi firma)
As dori sa stiu ce dovezi ar trebui sa cer de la firma respectiva pentru cele 14 luni, precum si prin ce lege s-a schimbat calculul vechimii in munca ptr somaj.
Multumesc mult ptr ajutor.