Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere....cazierul imi este curat?

Buna.Dupa aproape 10 luni am primit si solutia definitiva.
”În baza art. 396 alin. 1, alin.4 C. proc. pen, cu aplic.art. 396 alin.10 C.proc.pen., raportat la art. 83 C. pen., stabileşte pedeapsa de 1(un) an închisoare în sarcina inculpatului pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 alin.1 C.pen. În baza art. 83 alin. 1, alin.3 C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2(doi) ani” ....ce e nasol ca si ....”În baza art. 85 alin. 2 lit. g C.p. impune inculpatului ca pe durata termenului de supraveghere să nu conducă autovehicule pentru care este necesară deţinerea permisului de conducere categoria „B”.
Cazierul imi este curat?....si o intrebare poate mai deplasata....pot optine in acest timp categoria A ?
multumesc anticipat
Buna ziua!

Cazierul nu este curat. Puteti intreba la Politie daca puteti da de categoria A...Insa cred ca numai dupa un an ati mai putea da...

Cu stima.
multumesc....dar mai vin cu o intrebare:D...eu am si categoriile C si E. in hotarare specifica doar categoria B. sa inteleg ca pot conduce camionul ? inca nu am primit hotararea redactata. in ea sper sa fie mai explicit. si atunci ma voi duce cu ea pe la politie....poate ma lamureste cineva. inca o data multumesc de raspuns. o seara minunata.