Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara!M-am casatorit acum 8 luni in urma dupa o relatie de 8 ani.Recent,sotul meu a considerat ca nu ne mai potrivim si mi-a sugert sa plec de acasa ceea ce am si facut din cauza comportamentului fata de mine.Desi mi-a zis sa plec,nu mai vrea sa mergem la notar sa desfacem casatoria.Eu nu imi doresc acest lucru,desigur dar daca nu este chip de impacare nu am ce face.Intrebarea mea este urmatoarea:eu trebuie sa anunt undeva sau sa completez vreo hartie precum ca am parasit domiciliul?Va multumesc,o seara buna!
Daca nu aveti copii si nici bunuri comune obtinute in timpul casatoriei (casa, masina) cea mai usoara si rapida metoda de desfacere a casatoriei este la notar sau la starea civila. Altfel se va face in instanta iar durata va fi mai mare.
Nu trebuie sa anuntati nicaieri ca ati " parasit domiciliul".
Depuneti cererea de divort in instanta, va costa mai putin decat la notar sau la sterea civila, e 100 de lei taxa de timbru si 200 daca divortati prin acord.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Daca nu exista cale de impacare si nici nu vrea sa mearga la notar atunci va adresati instantei cu cerere de divort.
Nu trebuie sa anuntati pe nimeni si nici sa semnati nicio hartie pentru ca ati fost obligata sa parasiti domiciliul.
In cazul in care sotul nu doreste sa divorteze amiabil, singura posibilitate este sa va adresati instantei de judecata pentru desfacerea casatoriei.
~ Conținut șters la cerere ~