Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reincadrare din somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reincadrare din somaj

buna seara

as dori sa stiu ce avantaje are firma care ma reaganjeaza din somaj dupa 3 luni/mentionez ca am fost trecuta in somaj pe perioada de iarna adica 3 luni din ianuarie2016 si acum se redeschide si ne cheama din somaj inapoi.
Multumesc
Societatea nu are niciun fel de avantaj.

In schimb:
- daca c.i.m. este incheiat pe durata determinata de cel mult 12 luni , plata indemnizatiei este suspendata si se va relua dupa incetarea perioadei c.i.m.

art.45 din Legea 76/2002:
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni;
.....
(3) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. b), c), e)-i) şi k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.
.....

- daca c.i.m. este incheiat pe durata determinata mai mare de 12 luni sau pe durata nedeterminata, plata indemnizatiei inceteaza.

art. 44 din Legea 76/2002
Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată mai mare de 12 luni;
....

Cornel Vasile, Consilier juridic