avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program 12 ore cu 24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program 12 ore cu 24

Buna ziua . Am un restaurant la care lucreaza 4 bucatari si 4 ospatari .Lucreaza cate 2 pe fiecare tura . zilinic 12 ore cu 24 libere. As dori sa imi spuneti cujm procedez sa le asigur cele 2 zile consecutive libere ? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: delia2007 , utilizator 15:19, 4 Aprilie 2016
In aceste conditii, nu prea aveti cum sa le asigurati repausul saptamanal de 48 de ore consecutive.
Singura soluti este sa mai angajez 2 persoane , un ospatar si un bucatar ?
vA MULTUMESC
Mentionez ca le platesc si sporul de week-end si orele suplimentare cu 75 %.
Intr-adevar, acea ar fi o solutie ... insa ii puteti angaja numai pentru zilele de smabata si duminica.
Programul de lucru trebuie sa fie norma intreaga? Si pot specifica in contract ca lucreaza doar in zile de sambata si duminica ?

Alte discuții în legătură

Liber pentru week-end lucrat Mickaelx Mickaelx Buna ziua, Am si eu nevoie de o lamurire pe care seful meu nu mi-o poate da si tututor ni se pare tare ciudat cum face programul. O sa detaliez putin ... (vezi toată discuția)
Regulament intern pentru un restaurant suciugeorgeta suciugeorgeta Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui trecut programul de lucru al unui restaurant in Regulamentul intern.....salariatii lucreaza de la 10 la 22 apoi au o zi ... (vezi toată discuția)
Pontaj 12/24 zile sambata duminica compensare zile libere+spor 1% carmevera carmevera Va rog daca se poate sa ma ajutati,am urmatoarea problema lucrez la un restaurant unde o parte din angajati lucreaza 12/24 .o zi lucreaza o zi sunt ... (vezi toată discuția)