Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program 12 ore cu 24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program 12 ore cu 24

Buna ziua . Am un restaurant la care lucreaza 4 bucatari si 4 ospatari .Lucreaza cate 2 pe fiecare tura . zilinic 12 ore cu 24 libere. As dori sa imi spuneti cujm procedez sa le asigur cele 2 zile consecutive libere ? Va multumesc.
In aceste conditii, nu prea aveti cum sa le asigurati repausul saptamanal de 48 de ore consecutive.
Singura soluti este sa mai angajez 2 persoane , un ospatar si un bucatar ?
vA MULTUMESC
Mentionez ca le platesc si sporul de week-end si orele suplimentare cu 75 %.
Intr-adevar, acea ar fi o solutie ... insa ii puteti angaja numai pentru zilele de smabata si duminica.
Programul de lucru trebuie sa fie norma intreaga? Si pot specifica in contract ca lucreaza doar in zile de sambata si duminica ?