Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Transformare - teren intravilan arabil IN intravilan ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Transformare - teren intravilan arabil IN intravilan construibil

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren in satul Capul Piscului, comuna Godeni, Arges.
Terenul pe care il doresc este trecut ca fiind "intravilan arabil". Pe acte scrie ceva in genul "teren agricol aflat in intravilanul satului Capul Piscului etc... nu stiu exact".
Are apa langa el, curent electric langa el, este intre case si are 600mp.

Eu doresc sa construiesc pe el o casa de 120mp fara etaj.

Ma intereseaza procedura de transformare din intravilan arabil in intravilan construibil. Preturi, durata, procedura... in special ma intereseaza pretul.

Daca are cineva experienta in domeniu, as dori, va rog, niste informatii.

Oare preturile sunt standard? sau sunt in functie de zona.

Multumesc!
Inainte de a cumpara mergeti pe la primarie. Acolo puteti afla mai multe despre teren si despre posibilitatea de a construi pe acel teren.
Trecerea din arabil intravilan in teren curti constructii se va face in urma obtinerii autorizatiei de construire.