avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Transformare - teren intravilan arabil IN intravilan ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Transformare - teren intravilan arabil IN intravilan construibil

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren in satul Capul Piscului, comuna Godeni, Arges.
Terenul pe care il doresc este trecut ca fiind "intravilan arabil". Pe acte scrie ceva in genul "teren agricol aflat in intravilanul satului Capul Piscului etc... nu stiu exact".
Are apa langa el, curent electric langa el, este intre case si are 600mp.

Eu doresc sa construiesc pe el o casa de 120mp fara etaj.

Ma intereseaza procedura de transformare din intravilan arabil in intravilan construibil. Preturi, durata, procedura... in special ma intereseaza pretul.

Daca are cineva experienta in domeniu, as dori, va rog, niste informatii.

Oare preturile sunt standard? sau sunt in functie de zona.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: FLORIN FLOREA , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 10:43, 9 Aprilie 2016
Inainte de a cumpara mergeti pe la primarie. Acolo puteti afla mai multe despre teren si despre posibilitatea de a construi pe acel teren.
Trecerea din arabil intravilan in teren curti constructii se va face in urma obtinerii autorizatiei de construire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare teren?? nutu_tim nutu_tim Buna ziua, am si eu o nelamurire, daca poate cineva cu experienta sa ma ajute: recent am achizitionat un teren intravilan, intr-un sat langa timisoara. In ... (vezi toată discuția)
Cumparare pamant andreisuciu73 andreisuciu73 buna tuturor.as vrea sa stiu la cumpararea unui teren care in cartea funciara ii trecut ca si teren arabil,cu suprafata de 650m cat m ar costa toate taxele la ... (vezi toată discuția)
Teren intravilan Catala Catala Buna seara, Speta este urmatoarea: Pe un teren aflat in intravilanul consacrat al satului (vatra satului) este ridicata o constructie autorizata si ca ... (vezi toată discuția)