Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda si scoaterea atutorismului vandut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda si scoaterea atutorismului vandut de pe numele meu in evidenta Serviciului de Inmatriculari auto

Va salut.In 2011 am vandut o masina unei firme,am radiat autoturismul fiscal dar nu am mers si la Inmatriculari Auto,crezand ca este doar obligatia cumparatorului.Am pastrat contractul de vanzare cumparare.Problema e ca intre timp firma a dat faliment si nu pot contacta pe nimeni,iar masina a fost surprinsa in Orasul Medgidia stationand in dreptul indicatorului Oprirea interzisa.Am primit acasa un PV de contraventie de 210 lei si 2 puncte.In concluzie firma nu a inmatriculat masina circuland tot pe numele meu Ce sanse am sa scap de situatia asta sa nu mai am necazuri pe viitor,si cum contest amenda?Va multumesc.
gabi_br.ro, utilizator
Puteti formula plangere contraventionala impotriva PV in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia