Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se plateste tva la exchange bitcoin?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se plateste tva la exchange bitcoin?

salutare,as vrea sa incep o mica afacere cu schimbul de bitcoin,sa-l cumpar la un pret si sa-l vand la un alt pret,ar trebui sa platesc tva pt asta?sau as putea infiinta o societate care este scutita de tva pentru aceasta tranzactie?

Multumesc,
Moneda e o marfa scutita de T.V.A.
multumesc,deci nu o sa am probleme cu fiscul,sa ma trezesc cu ei pe la usa sa ma intrebe de unde vin banii si de ce nu am platit impozit la stat?

o zi buna!
Nu platiti T.V.A. dar platiti impozit la diferentele favorabile de curs sau castigul din vanzarea la un curs superior.
ok,daca ma intalnesc cu o persoana si ii dau 10 lei pe un bitcoin si apoi il vand catre un exchange cu 11 lei si primesc banii in cont, platesc impozit pe 1 leu?
De unde stiu ei cu cat l-am cumparat daca eu ma intalnesc cu persoana care vinde si ii dau banii in mana,pot sa-l cumpar cu 12 lei si sa-l vand apoi la exchange cu 11:)

Multumesc,
O zi buna!
Ma crezi prost? Bitcoini ii dai "in mana" unui hacker pe net, doar e moneda virtuala si ala ti-i poate fura de nu te vezi.

Lasand nervii deoparte, veniturile din tranzactiile online sunt impozabile, asa cum am spus mai sus.