Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am cumparat un camion prin o intelegere de mână
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am cumparat un camion prin o intelegere de mână

In luna decembrie 2015 m-am înțeles cu un cetățean să îi cumpăr un camion vechi. Am făcut o întelegere scrisă de mână, i-am dat toti, banii la care ne-am înteles ,ceva peste 3000 de euro urmand sa facem actele mai tarziu. Am lucrat pe camion l-am reparat si acum e tot vechi dar incă functionabil. Vroiam sa facem transcrierea dar imi spune vânzătorul că nu poate face actele pt. că nu i se eliberează certificatul fiscal datorită unor datorii. Ce trebuie să fac pentru a face totusi transcrierea ? Vă multumesc !
Va confruntati cu situatie delicata in conditiile in care fara sa vedeti documentele,fara sa va informati daca vanzatorul va poate pune la dispozitie toate documentele necesara tranzactionarii vehiculului ati achitat integral suma solicitata
Concret este cuklpa vanzatorului ca nu prezinta certificat fiscal
Conditionat de interesul dvs aveti varianta sa achitati dv debitul in evidenta autoritatii fiscale sa obtineti certificatul fiscal si ulterior sa recuperati de la vanzator c/v amenzi amiabil sau prin instanta
Exista varianta sa solicitati instantei sa il oblige pe vanzator sa isi achite obligatiile fiscale si sa va prezinte certificatul fiscal necesar intocmirii documentelor de tranzactionare vehicul