avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am cumparat un camion prin o intelegere de mână
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am cumparat un camion prin o intelegere de mână

In luna decembrie 2015 m-am înțeles cu un cetățean să îi cumpăr un camion vechi. Am făcut o întelegere scrisă de mână, i-am dat toti, banii la care ne-am înteles ,ceva peste 3000 de euro urmand sa facem actele mai tarziu. Am lucrat pe camion l-am reparat si acum e tot vechi dar incă functionabil. Vroiam sa facem transcrierea dar imi spune vânzătorul că nu poate face actele pt. că nu i se eliberează certificatul fiscal datorită unor datorii. Ce trebuie să fac pentru a face totusi transcrierea ? Vă multumesc !
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:26, 6 Aprilie 2016
Va confruntati cu situatie delicata in conditiile in care fara sa vedeti documentele,fara sa va informati daca vanzatorul va poate pune la dispozitie toate documentele necesara tranzactionarii vehiculului ati achitat integral suma solicitata
Concret este cuklpa vanzatorului ca nu prezinta certificat fiscal
Conditionat de interesul dvs aveti varianta sa achitati dv debitul in evidenta autoritatii fiscale sa obtineti certificatul fiscal si ulterior sa recuperati de la vanzator c/v amenzi amiabil sau prin instanta
Exista varianta sa solicitati instantei sa il oblige pe vanzator sa isi achite obligatiile fiscale si sa va prezinte certificatul fiscal necesar intocmirii documentelor de tranzactionare vehicul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înstrăinare auto Deni25 Deni25 Buna ziua! Care este procedura de înstrăinare a unei mașini? Am inteles ca s-ar fi schimbat si nu se mai oferă fiscal deoarece a fost schimbată legea. Eu ... (vezi toată discuția)
Achizitionare auto fara fisa fiscala si de la fiul proprietarului andreeapuscasu andreeapuscasu Buna dimineata! Sunt pe cale de a achizitiona un automobil, insa am ceva indoieli. In primul rand, persoana care o da spre vanzare nu este proprietarul de ... (vezi toată discuția)
Vanzator auto decedat inainte de iscrierea vehiculului pe numele noului proprietar mariolino mariolino Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pt urmatoarea situatie: am contract vanzare-cumparare (+certificat inmatriculare,carte identitate ) pt un ... (vezi toată discuția)