Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara-bautura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara-bautura

Am un angajat care s-a prezentat de mai multe ori la serviciu in stare de ebrietate.Doresc sa il concediez.Pentru asta trebuie sa urmez procedura de cercetare disciplinara, corect?
Cum trebuie sa procedez?Mai intai il suspend pentru cercetare discilpinara in baza raportului primit de la superiorii sai si apoi ii trimit convocare?
Pentru a ii desface contractul de munca trebuie sa ii dau si cele 20 de zile de preaviz?
1. Nu este obligatorie suspendarea c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare.

Art. 52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
.....

2. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

3. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

4. Daca sanctiunea aplicata va fi desfacerea disciplinara a c.i.m., in acest caz nu se acorda preaviz.
Dar el nu mai vine la serviciu.Daca nu il suspend, cum motivez ca nu il platesc pana la terminarea cercetarii disciplinare?Si inca o intrebare: trebuie sa dovedesc ca s-a prezentat in stare de ebrietate la serviciu?(trebuie testat cumva inainte de intocmirea referatului)?
Il pontati absent nemotivat .

Si inca o intrebare: trebuie sa dovedesc ca s-a prezentat in stare de ebrietate la serviciu?..?

Trebuie sa dovediti ca s-a prezentat in stare de ebrietate.