Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare statut imputernicit cont bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare statut imputernicit cont bancar

Buna seara,

Va deranjez cu o intrebare va rog. Nu vreau sa para stupida, dar ma intereseaza urmatorul aspect: Daca sunt imputernicit pe un cont cu depozit al mamei mele (salariat), dobanda depozitului se considera venit si pe numele meu, sau nu ? Imi cer scuze daca intrebarea mea este aiurea, dar imi este util raspunsul dvs..

Va multumesc !
Nu se considera venit pe numele dvs..
Mutumesc ! :)
Dvs aveti calitatea de mandatar si limitele acestui act juridic sunt in sensul ca actionati in numele si pe socoteala mandantului, nu in nume propriu.

Asadar atat suma din cont cat si dobanda nu va apartin, ele sunt ale mamei, dvs fiind tinut doar de a raspunde in limitele mandatului (imputernicirii) avute.
Multumesc inca o data !

Raspunsul imi era util pentru intelegerea unui articol din Codul Fiscal.