Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... plan de evacuare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

plan de evacuare

Buna Seara,

Planul de evacuare al unui spatiu mic, 50m2, este obligatoriu sa fie in format A3?
Ma intereseaza daca poate fi si A4.

Multumesc!
Ordin MAI 163/2007 ART. 28
Planurile de protectie impotriva incendiilor prevazute la art.18 lit.k) si art. 23 lit.d) sunt:
a) planul de evacuare a persoanelor;
b) planul de depozitare si de evacuare a materialelor clasificate conform legii ca fiind periculoase;
c) planul de interventie.
ART. 29
(1) Planurile de evacuare a persoanelor in caz de incendiu cuprind elemente diferentiate in functie de tipul si destinatia constructiei si de numarul persoanelor care se pot afla simultan in aceasta si se intocmesc astfel:
a) pe nivel, daca se afla simultan mai mult de 30 de persoane;
b) pe incaperi, daca in ele se afla cel putin 50 de persoane;
c) pentru incaperile destinate cazarii, indiferent de numarul de locuri.
(2) Planurile de evacuare se afiseaza pe fiecare nivel, pe caile de acces si in locurile vizibile, astfel incat sa poata fi cunoscute de catre toate persoanele, iar in incaperi, pe partea interioara a usilor.
(3) Planul de evacuare se intocmeste pe baza schitei nivelului sau a incaperii, pe care se marcheaza cu culoare verde traseele de evacuare prin usi, coridoare si case de scari sau scari exterioare.
(4) Pe planurile de evacuare se indica locul mijloacelor tehnice de aparare impotriva incendiilor: stingatoare, hidranti interiori, butoane si alte sisteme de alarmare si alertare a incendiilor, posibilitatile de refugiu, incaperi speciale, terase, precum si interdictia de folosire a lifturilor in asemenea situatii.
(5) Modelul planului-cadru de evacuare este prezentat in anexa nr. 2 la prezentele norme generale.
ANEXA 2
la normele generale
PLANUL DE EVACUARE
a persoanelor/bunurilor
| 1. Date de identificare:
|----------------------------------------------------------------------------
| Denumirea operatorului economic/institutiei
|----------------------------------------------------------------------------
| Sediul, numar de telefon, fax, e-mail
|----------------------------------------------------------------------------
| Profilul de activitate
|----------------------------------------------------------------------------
| 2. - Planul general al operatorului economic/institutiei (la scara),
| pe care se marcheaza:
|----------------------------------------------------------------------------
| Amplasarea cladirilor si a depozitelor in incinta, precizandu-se:
| - numarul de niveluri (subterane si supraterane);

| - numarul maxim de persoane care poate fi la un moment dat in cladire;
| - tipul de bunuri si cantitatea ce pot fi la un moment dat in
| cladire/depozit;
| - lista cu substante periculoase/caracteristici conform fisei de pericol
| pentru fiecare categorie de substanta
|----------------------------------------------------------------------------
| Caile de acces, evacuare si de interventie din incinta si cele adiacente
| acesteia
|----------------------------------------------------------------------------
| Locul/locurile de adunare a persoanelor in caz de incendiu
|----------------------------------------------------------------------------
| Locul/locurile de evacuare a bunurilor in caz de incendiu
|----------------------------------------------------------------------------
| 3. - Conceptia de organizare a evacuarii persoanelor/bunurilor
|----------------------------------------------------------------------------
| Mijloacele prin care se realizeaza anuntarea (alertarea) persoanelor ce
| raspund de executarea si dirijarea evacuarii in caz de incendiu
|----------------------------------------------------------------------------
| Nominalizarea persoanelor care au atributii in ceea ce priveste evacuarea
| persoanelor/bunurilor pentru fiecare nivel in parte
|----------------------------------------------------------------------------
| Nominalizarea persoanelor care se ocupa de intocmirea listelor celor prezenti|
| la locul de adunare amenajat si marcat corespunzator
|----------------------------------------------------------------------------
| Ordinea in care urmeaza sa se faca evacuarea persoanelor si a bunurilor, in
| functie de valoarea lor si de vulnerabilitatea la incendiu
|----------------------------------------------------------------------------
| In cazul substantelor periculoase se vor face precizari cu privire la masuri
| ce trebuie adoptate la evacuarea acestora
|----------------------------------------------------------------------------
| 4. - Organizarea evacuarii persoanelor/bunurilor pe niveluri
|----------------------------------------------------------------------------
| Se intocmeste, pentru fiecare nivel la care se afla persoane sau bunuri
| necesar a fi evacuate, schita nivelului, pe care se specifica numarul
| nivelului si numarul maxim al persoanelor ce pot fi la un moment dat pe
| nivel si se marcheaza prin simbolurile corespunzatoare caile de evacuare,
| incaperile/locurile in care se afla persoane/substante periculoase sau
| bunuri de evacuat
|----------------------------------------------------------------------------
| Se nominalizeaza persoana/persoanele care are/au atributii pentru evacuarea
| persoanelor/bunurilor
|----------------------------------------------------------------------------
| Se stabilesc traseele pe care se face evacuarea persoanelor, pe cat posibil,
| urmarindu-se ca evacuarea persoanelor sa se faca pe alte cai decat cele
| destinate evacuarii materialelor si astfel stabilite incat sa nu ingreuneze
| interventia pompierilor la stingere;
|----------------------------------------------------------------------------
| Masurile de siguranta care trebuie luate la efectuarea evacuarii persoanelor
| si a materialelor care prezinta pericol deosebit (explozivi, recipiente
| pentru gaze sau lichide sub presiune) ori a materialelor cu deosebita
| valoare sau care se deterioreaza usor sub efectele temperaturii (aparate de
| precizie etc.);
|---------------------------------------------------------------------------
| Numarul si locul in care se afla mijloacele de iluminat mobile, de transport,
| precum si alte materiale auxiliare necesare pentru efectuarea evacuarii.
|----------------------------------------------------------------------------

| Instructiuni de urmat in caz de incendiu
|----------------------------------------------------------------------------
| Locul/locurile de adunare a persoanelor de pe nivelul respectiv
|----------------------------------------------------------------------------
| Locul/locurile de evacuare a bunurilor in caz de incendiu
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
La firmele care comercializeaza formulare specifice activitatii ssm si/ sau psi-su si/ sau mediu gasiti formulare agreate/ aprobate de catre institutiile specializate ale statului, inclusiv pentru plan de evacuare.