Forum Discuţii juridice Achiziţii publice legislatie aplicabila achizitiilor publice dupa ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

legislatie aplicabila achizitiilor publice dupa 18.04.2016

Buna ziua,
Stie cineva dupa data de 18.04.2016 ce cadru legal aplicam achizitiilor publice, avind in vedere ca OUG 34/2016 se abroga conform Directivei 24/2014:O
Pina la aceasta data nu a fost publicat in MO nici o reglementare legala noua privind AP si normele de aplicare, cu exceptia dezbaterilor de pe site-ul ANAP.........

Multumesc aniticipat pentru lamuriri.
Un weekend placut tuturor!
OUG 34 nu se abroga conform Directivei. Este legislatie nationala si se aplica, pana la abrogarea ei printr-o alta lege nationala.

UE nu poate anula o lege a unui stat membru, ci poate doar sa il oblige prin diverse sanctiuni sa si-o anuleze singur.

Directiva stabileste doar ca statul este obligat ca pana la 18.04 sa adopte o alta lege. Daca statul nu o face, va primi sanctiuni, dar nu i se poate abroga o lege proprie printr-o Directiva Europeana.

Sa mai avem rabdare pana pe 18. Conform obiceiului stramosesc, probabil ca abia atunci va face cineva ceva.
Multumesc!