avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... La ce interval de timp se prescrie o amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

La ce interval de timp se prescrie o amenda

Am auzit ca daca nu ti se comunica procesul verbal de contraventie intr-un timp X, atunci amenda se considera prescrisa.
Care este acel interval conform legii contraventiilor si, daca e prescrisa, trebuie sa o mai contest la judecatorie?
Cum scap de ea atunci? Mentionez ca mi-a fost aruncata pe presul de la usa in plic DESCHIS, dupa 42 de zile de la data la care mi-a zis ca ma amendeaza. Mentionez ca nu a scris nici un PV atunci, doar a zis ca ma amendeaza. Nici martori nu a avut, decat cei doi politisti erau.

Multumesc.

E vorba tot de amenda mea pentru apel 'fals' la 112.
Cel mai recent răspuns: alexboiciuc , utilizator 10:29, 13 Aprilie 2016
BFX2 a scris:
Am auzit ca daca nu ti se comunica procesul verbal de contraventie intr-un timp X, atunci amenda se considera prescrisa.

Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.


BFX2 a scris:

Cum scap de ea atunci? Mentionez ca mi-a fost aruncata pe presul de la usa in plic DESCHIS, dupa 42 de zile de la data la care mi-a zis ca ma amendeaza. Mentionez ca nu a scris nici un PV atunci, doar a zis ca ma amendeaza. Nici martori nu a avut, decat cei doi politisti erau.

Scrie in PV unde si in ce termen se contesta, desigur termenul curge de la data cand ati gasit amenda pe pres. Formulati o contestatie, detaliati faptele si depuneti contestatia la judecatorie. Solicitati sa vi se probeze de catre politie modul in care vi s-a facut comunicarea PV la domiciliu si daca a fost respectata procedura. Verificati PV de amenda daca intruneste conditiile de fond si forma si eventual ridicati exceptii pe aceasta chestiune. Dzeu sa va ajute.
BFX2 a scris:
(...) daca e prescrisa, trebuie sa o mai contest la judecatorie?

Un proces-verbal de contravenţie este perfect legal atâta vreme cât o instanță nu a constatat contrariul. Doar instanța poate să constate că a intervenit prescripţia executării sancţiunii contravenţionale.

1. In cazul dvs. amenda nu este prescrisa. Aveti posibilitatea sa contestati amenda daca va incadrati in termenul de 15 zile de la ULTIMA DATA de pe plic sau, daca nu exista stampila cu data atunci termenul curge de la data intocmirii pv - ului. Ma indoiesc ca mai sunteti in termen.
2. Prescriptia unei amenzi nu se materializeaza singura ci trebuie sa contestati executarea.
Pe AvocatNet.ro există un articol recent care conţine informaţii ce vă pot fi de ajutor:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriptie amenda BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT Acum un an am fost oprit de un agent de politie care nu avea masina dotata cu aparat radar intro localitate din tara. Acesta mi-a comunicat ca am fost ... (vezi toată discuția)
Procedura pentru o amenda comunicata mai tarziu de 30 de zile alexandra_marta alexandra_marta Am primit astazi (stampila postei este din data de 23.09.2009, iar pe scrisoarea in sine in partea superioara, sub serie si numar este trecuta data de ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de amenda incheiat in lipsa carmen ala carmen ala Ce putem face in situatia in care o institutie de control sustine ca a incheiat un proces verbal de amenda in lipsa, in conditiile in care nu ne-a fost adus ... (vezi toată discuția)