Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... La ce interval de timp se prescrie o amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

La ce interval de timp se prescrie o amenda

Am auzit ca daca nu ti se comunica procesul verbal de contraventie intr-un timp X, atunci amenda se considera prescrisa.
Care este acel interval conform legii contraventiilor si, daca e prescrisa, trebuie sa o mai contest la judecatorie?
Cum scap de ea atunci? Mentionez ca mi-a fost aruncata pe presul de la usa in plic DESCHIS, dupa 42 de zile de la data la care mi-a zis ca ma amendeaza. Mentionez ca nu a scris nici un PV atunci, doar a zis ca ma amendeaza. Nici martori nu a avut, decat cei doi politisti erau.

Multumesc.

E vorba tot de amenda mea pentru apel 'fals' la 112.
BFX2 a scris:
Am auzit ca daca nu ti se comunica procesul verbal de contraventie intr-un timp X, atunci amenda se considera prescrisa.

Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.

BFX2 a scris:

Cum scap de ea atunci? Mentionez ca mi-a fost aruncata pe presul de la usa in plic DESCHIS, dupa 42 de zile de la data la care mi-a zis ca ma amendeaza. Mentionez ca nu a scris nici un PV atunci, doar a zis ca ma amendeaza. Nici martori nu a avut, decat cei doi politisti erau.

Scrie in PV unde si in ce termen se contesta, desigur termenul curge de la data cand ati gasit amenda pe pres. Formulati o contestatie, detaliati faptele si depuneti contestatia la judecatorie. Solicitati sa vi se probeze de catre politie modul in care vi s-a facut comunicarea PV la domiciliu si daca a fost respectata procedura. Verificati PV de amenda daca intruneste conditiile de fond si forma si eventual ridicati exceptii pe aceasta chestiune. Dzeu sa va ajute.
BFX2 a scris:
(...) daca e prescrisa, trebuie sa o mai contest la judecatorie?

Un proces-verbal de contravenţie este perfect legal atâta vreme cât o instanță nu a constatat contrariul. Doar instanța poate să constate că a intervenit prescripţia executării sancţiunii contravenţionale.

1. In cazul dvs. amenda nu este prescrisa. Aveti posibilitatea sa contestati amenda daca va incadrati in termenul de 15 zile de la ULTIMA DATA de pe plic sau, daca nu exista stampila cu data atunci termenul curge de la data intocmirii pv - ului. Ma indoiesc ca mai sunteti in termen.
2. Prescriptia unei amenzi nu se materializeaza singura ci trebuie sa contestati executarea.
Pe AvocatNet.ro există un articol recent care conţine informaţii ce vă pot fi de ajutor:
www.avocatnet.ro/content/art...