Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inactivitate firma.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inactivitate firma.

Buna ziua!
In cazul in care o societate comerciala a ajuns in inactivitate si are in derulare contracte comerciale nu-si mai poate continua contractele?In sensul in care este nevoita sa emita facturi pentru un contract de inchiriere in calitate de locator!
In situatia in care nu mai poate emite facturi pana la reactivare locatarul are dreptul sa sa ocupe spatiul fara sa plateasca chirie?

multumesc anticipat.

Chiria trebuie platita ,si incaz de inactivitate a firmei ,dar cel mai bine ar fi sa desfiintati firma.
Multumesc!

Si pe ce baza sa plateasca chiria daca sunt in situatia sa nu pot emite facturi?
In conditiile in care locatarul are inca valabil contractul de inchiriere el poate folosi spatiul si poate plati chiria intr-un cont indicat de locator! Se poate incheia un proces verbal prin care sa se specifice faptul ca locatorul nu mai poate emite facturi fiscale si ca se vor emite imediat ce iese din starea de insolventa!