Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Marturie mincinoasa

In cazul in care procurorul de sedinta considera ca un martor a depus marturie mincinoasa intr-o cauza penala si spune verbal articolul de lege si ca martorul sa fie trimis la parchetul X, cum se va proceda? Judecatorul este cel care poate dispune sau are procurorul suficienta putere juridica astfel incat sa poata dispuna doar el? Poate judecatorul sa se opuna?
Simplu: marturia mincinoasa este infractiune si face obiectul altui proces. Deci daca organele de ancheta considera ca cineva a comis marturie mincinoasa, pot urmari penal infractiunea. Daca martorul isi retrage la timp marturia, nu mai este pedepsit, deci urmarirea penala nu mai are obiect.
Judecătorul nu se poate opune ca cineva sa se autosesizeze sau sa depună o plângere penala.

Se va face un dosar penal martorului mincinos.
Cercetarea se face de organul de urmărire penala.
tgeorgescu a scris:

Simplu: marturia mincinoasa este infractiune si face obiectul altui proces. Deci daca organele de ancheta considera ca cineva a comis marturie mincinoasa, pot urmari penal infractiunea. Daca martorul isi retrage la timp marturia, nu mai este pedepsit, deci urmarirea penala nu mai are obiect.

Nu ca va contrazic, doar indic ca la parchetul local din provincie am formulat plangere penala impotriva inculpatului dupa ce i s-a clasat dosarul avand alt obiect printr-o ordonanta falsificata, pentru Falsul in declaratii si Marturia Mincinoasa la audiere, fiindca n-am avut acces la dosar ordonanta falsfiicata a fost modul prin care am aflat de Falsul in declaratii si Marturia mincinoasa, si procurorul a zis ca "a rezolvat" noua plangere penala prealabila prin ordonanta de clasare deja emisa :O

Unde e vointa e o cale =D>
eusaisapte, utilizator