Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire norma hrana
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire norma hrana

Buna ziua.
Daca salariatul primeste norma de hrana, aceasta se ia in calcul la aplicarea popririi sau se scade din venitul net, poprirea aplicandu-se la salariul net minus valoarea normei de hrana?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Norma de hrană nu se ia în calcul la stabilirea venitului urmăribil silit.
Si temeiul juridic, va rog!?
ICCJ a hotărât, prin Decizia nr. 21/2015 (care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 943 din 21 decembrie 2015 ) că sumele de bani primite lunar ca normă de hrană trebuie să fie excluse din venitul net în cazul calculării pensiei de întreținere de către părinte copilului sau copiilor săi.

Aplicând mutatis mutandis considerentele ICCJ, la normele juridice ce reglementează poprirea, rezultă faptul că, sumele de bani primite lunar ca normă de hrană trebuie să fie excluse din venitul net la calculul sumei urmăribile prin poprire.
Am si eu o intrebare: dar la poprirea pentru pensia de intretinere (33% din venituri) se iau in calcul si tichetele de masa ?
Nu, tichetele de masă nu se iau în calcul la stabilirea cuantumului popririi.