Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire pensie de intretinere minor in cadrul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire pensie de intretinere minor in cadrul divortului- norma de hrana

In cazul unui divort : tatal care trebuie sa plateasca intretinerea pentru copil este politist.

Cum se calculeaza suma pentru intretinere ?
Suma ce reprezinta hrana si imbracamintea pentru domnul politist intra in calculul intretinerii copilului?

Multumesc
Nu, se va lua în calcul doar venitul din salariu. Restul e considerat venit cu destinație speciala
În luna octombrie 2015, ICCJ a hotărât, prin Decizia nr. 21/2015 -- care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 943 din 21 decembrie 2015 -- că sumele de bani primite lunar ca normă de hrană trebuie să fie excluse din venitul net în cazul calculării pensiei de întreținere de către părinte copilului sau copiilor săi.
multumesc!