Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament mostenit

Buna ziua.
Baiatul meu va mosteni un apartament peste un timp,pe care-l va instraina (vinde sau dona) fiului lui.
As dori sa stiu care varianta ar fi mai ieftina:
1. Sa-l vand direct nepotului cat sunt in viata.
2. Sa se faca succesiunea si apoi sa-l vanda fiul meu fiului?
Multumesc
Buna ziua,
Cea mai ieftina optiune este sa-l vindeti direct nepotului.
Scutiti taxele de dezbatere a mostenirii.
Va sfatuiesc sa formulati un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager.
Daca fiul dvs. este de acord il puteti vinde direct nepotului dvs., sa va pastrati ptr.orice eventualitate dreptul de abitatie viagera sau uzufruct viager.