avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament mostenit

Buna ziua.
Baiatul meu va mosteni un apartament peste un timp,pe care-l va instraina (vinde sau dona) fiului lui.
As dori sa stiu care varianta ar fi mai ieftina:
1. Sa-l vand direct nepotului cat sunt in viata.
2. Sa se faca succesiunea si apoi sa-l vanda fiul meu fiului?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:25, 13 Aprilie 2016
Buna ziua,
Cea mai ieftina optiune este sa-l vindeti direct nepotului.
Scutiti taxele de dezbatere a mostenirii.
Va sfatuiesc sa formulati un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager.
Daca fiul dvs. este de acord il puteti vinde direct nepotului dvs., sa va pastrati ptr.orice eventualitate dreptul de abitatie viagera sau uzufruct viager.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nud prorietar! ce optiuni sunt in situatia data? IrisCristiana IrisCristiana Buna seara! Părinții mei pensionari doresc sa cumpere un apartament pe numele fiului meu major. Dorința lor este ca eu, fiica lor si mama nepotului lor, ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa sotuldecedat roberta_a roberta_a sint Elena,am fost casatorita legitim25 ani cu sotul,am un baiat de 30 ani dupa care in anul 2001 am divortat prin consimtamiint fara partaj si am ramas ... (vezi toată discuția)
Renuntare la cota de mostenire cu clauza OctaviaMaria OctaviaMaria In urma decesului mamei noastre, eu si fratele meu vom dezbate succesiune pentru un apartament. Eu as dori sa cedez dreptul la cota care mi se cuvine din ... (vezi toată discuția)