Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA devin sau nu platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

devin sau nu platitor de tva

Buna seara
Am si eu o mica problema
Sunt titularul unui cabinet de avocatura - am contabilitate in partida simpla - in cursul lunii mai am incheiat un contract de asistenta emitand o factura de peste 35000 euro(pana in momentul respectiv nu trecusem de pregul de 35000euro) care potrivit contractului trebuia platita in cursul lunii august.Intrucat am avut diverse divergente cu clientul meu am renuntat integrel la contract si onorariu, stornand factura respectiva in totalitate in cursul lunii iulie. Mentionez ca nu am primit nici o suma de bani de la client. Intrebarea este daca devin platitor de tva si sunt obligat sa ma inregistrez chiar daca nu am incasat factura respectiva, ba mai mult am si stornat-o. Cei de la Administratia Financiara au zic ca nu stiu si sa le fac cerere scrisa si mi seva raspunde
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
cricri a scris:

Buna seara
Am si eu o mica problema
Sunt titularul unui cabinet de avocatura - am contabilitate in partida simpla - in cursul lunii mai am incheiat un contract de asistenta emitand o factura de peste 35000 euro(pana in momentul respectiv nu trecusem de pregul de 35000euro) care potrivit contractului trebuia platita in cursul lunii august.Intrucat am avut diverse divergente cu clientul meu am renuntat integrel la contract si onorariu, stornand factura respectiva in totalitate in cursul lunii iulie. Mentionez ca nu am primit nici o suma de bani de la client. Intrebarea este daca devin platitor de tva si sunt obligat sa ma inregistrez chiar daca nu am incasat factura respectiva, ba mai mult am si stornat-o. Cei de la Administratia Financiara au zic ca nu stiu si sa le fac cerere scrisa si mi seva raspunde
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Este bine sa aveti o notificare de reziliere a contractului, ca sa dovediti prompt neexecutarea acestuia, in rest toate bune, factura neincasata, n-aveti nici o treba cu tva-ul!
Intrucat nu m-am inteles cu clientul l-am notificat prin executor trimitandu-i totodata si factura stornata - ideea este cum se calculeaza cifra de afaceri in cazul profesiilor liberale - respectiv suma facturata sau suma incasata ?
cricri a scris:

Intrucat nu m-am inteles cu clientul l-am notificat prin executor trimitandu-i totodata si factura stornata - ideea este cum se calculeaza cifra de afaceri in cazul profesiilor liberale - respectiv suma facturata sau suma incasata ?

Pentru tva se aplica legislatie valabila pentru toata lumea. Nu exista prevederi specifice pentru profesii liberale. Cand veti deveni platitor de tva lucrurile sunt clare, trebuie sa emiteti factura la toti clientii, cu tva, iar data exigibilitatii tva este data facturii indiferent de incasare.

Dar acum cand inca nu sunteti platitor tva si nu aveti obligatia emiterii facturilor calculul cifrei de afaceri conform cod fiscal este : art 152 (2) " valoarea totala .. a prestarilor de servicii care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o intreprindere mica.." . Mai multe lamuriri nu pot sa va dau, nu am baza legala.
si pana la urma trebuie sau nu sa merg la administratia financiara sa cer inregistrarea ca platitor tva?
In ipoteza in care trebuia sa ma declar platitor de tva din iunie am obligatia sa platesc tva aferent facturii care a determinat depasirea pragului de 35000 euro sau platesc tva aferent facturilor emise ulterior?
multumesc
cricri, utilizator
Daca nu ati incasat banii si nu v-ati inteles cu clientul dumneavoastra, ar fi trebuit sa stornati factura din iunie.
Dupa parerea mea, chiar daca ati stornat factura in iulie, la data de 30.06.2009 ati depasit plafonul de 35000 euro si cu data de 10 iulie deveniti platitor TVA si trebuie sa depuneti declaratie de mentiuni la Administratia Financiara.
Asta inseamna ca incepand cu aceasta data veti emite facturi cu TVA.