Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere societate prin vointa partilor.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere societate prin vointa partilor.

Buna seara,
Cum pot inchide o societate prin vointa asociatului?
Prin cea mai simpla si usora metoda,fara formalitati si instanta?
De ce acte am nevoi?De unde le pot lua?Si unde trebuiesc depuse?

Este un singur asociat unic,societatea este un S.R.L,pe durata nelimitata,obiect :dezvoltare imobiliara,administratorul acelasi si de cetatenie greaca.

Multumesc anticipat

Buna ziua, dosarul pentru prima etapa contine o cerere de inregistrare, decizia asociatului unic care decide dizolvarea voluntara a societatii si radierea, fara numire de lichidator apoi se face publicarea in Monitorul Oficial pentru opozabilitate. Dupa un termen de 30 de zile de la data publicarii se poate depune etapa a doua care va contine cerere de radiere, bilant de lichidare pe zero care, in principiu, nu se inregistreaza la organul fiscal, certificat de atestare fiscala emis de catre organul fiscal competent (fara datorii), certificatul de inregistrare si certificatul constatator de autorizare, ambele in original si sa faceti mentiune pe dosar a nr. monitorului oficial in care a fost publicata decizia asociatului unic. in principiu, asta este procedura pentru un srl fara datorii si fara active.