Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este inselaciune?

Buna ziua

In 2006 am luat 2 credite de nevoi personale la cateva luni distanta unul de altul. Au fost platite cateva rate la fiecare iar mai apoi nimic. Acuma la mai bine de 10 ani sunt cautat de firmele de recuperare pentru plata acelor credite.
Intrebare:

daca acele credite sunt prescrise ?

daca pot fi acuzat de inselaciune ?

daca fapta penala de inselaciune este sau nu prescrisa ?

Va multumesc
Daca s-au facut notificari prescriptia este intrerupta.
Este posibil sa fi intervenit prescriptia, trebuie vazut si contractul.
Pare sa fi intervenit prescripția.

Înșelăciune nu pare sa fie.

Pentru a se vedea cu prescripția cereți contractele și anexele și mergeți la avocat.
Sunt mai multe aspecte care trebuie analizate.
Buna ziua

Din notificarile care le am reiese faptul ca, creantele au fost cesionate in anul 2007 octombrie.
BCR Asigurări a cesionat creanța către IFN Next Capital Finance SA. Apoi creanța a fost cesionată către Varde Investments Limited, după care a fost cesionată către EOS International Beteiligungs – Verwaltungsgesllscfaft Gmbh și Next Capital Investments Limited. Asta este pentru un credit de la BCR.
Nu aveti de achitat nimic firmei de recuperari, si nu va lasati intimidat de mijloacele folosite de catre acestia.
De curand, ICCJ a stabilit ca Recuperatorii de datorii nu mai pot reprezenta in instanta bancile care au acordat creditul, astfel ca in privinta unei executari silite nu au sanse.
www.avocatnet.ro/content/art...