Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... solutionarea unei probleme juridice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

solutionarea unei probleme juridice

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta problema a mea.
In 2008 am luat un credit de la banca .Totul a fost bine pana in 2009 cand banca trebuia sa renunte la comisionul de administrare ,conform contractului incheiat,lucru pe care nu l-a facut .In acest caz eu m-am adresat cu o petitie PROTECTIEI CONSUMATORILOR.Pentru aceasta abatere banca a fost sanctionata cu o amenda contraventionala si s-a dispus remedierea deficientelor constatate.Banca a contestat in instanta aceasta masura.
Acest proces s-a inchiat in favoarea PROTECTIEI CONSUMATORILOR,respingand ca nefondata contestatia bancii,hotararea fiind una definitiva.Dar banca tot nu a dispus remedierea deficientelor constatate.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,unde si ce trebuie sa mai fac eu in acest caz ?
Sa deschid eu un proces,nu trebuia ca Protectia Consumatorilor sa oblige banca sa remedieze deficientele?
Va multumesc foarte mult!
OPC nu poate obliga Banca. Ei pot doar să le pună în vedere. Doar Instanța de judecată poate obliga.