Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme revisal

Buna ziua
in urma reinstalarii revisalului 6.0.4 am intampinat probleme , cand am dat clik "generare registru" mi-a aparut eroarea:"exportul nu poate fi realizat-exista contracte active in temeiul art.51 alin 1 litb si/sau art.52 aln1 lit d "; eu am un contract suspendat al unei salariate , pt ca copilul are handicap si am suspendat contractul in baza art 51 alin 1 lit b din codul muncii ; dar nu inteleg de ce acst art acum nu se gaseste in chenarul acela unde se pot alege art pt suspendare .....
si am incercat sa anulez suspendarea si apoi sa o introduc din nou dar pe bza art.54 (cu acordul partilor) si astfel a fucntionat generarea.
nu stiu daca am procedat corect, si nu inteleg de ce art51 alin 1 lit b este scos, desi in codul muncii apare...

va rog ma puteti ajuta

multumesc
Nimeni nu poate intelege de ce au scos acel articol din REVISAL.
si atunci?eu am trecut art.54 , ca altfel nu mergea sa generez
Nu stiu ce sa zic, deoarece d.p.d.v. al legalalitatii nu este coect.
Sa vedeti ce mare ajutor mi-au fost cei de la ITM:
"Pentru mai multe detalii referitoare la aplicatia Revisal sau portalul online ReGES, va recomandam sa consultati site-ul www.inspectiamuncii.ro/reges, rubrica Raspunsuri la intrebari frecvente privind registrul."
Frumos nu?

si ei ne vin in control.....un raspuns frumos....