Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil in cazul mutarii in alt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil in cazul mutarii in alt stat din spatiul european?

Buna ziua, am o intrebare la care inca nu am reusit sa gasesc un raspuns , nci pe forumuri nici in lege (poate nu reusesc sa o interpretez corect) .
As dori sa stiu ce se intampla cu indemnizatia de crestere a copilului in cazul in care in timpul concediului de crestere al copilului ne am mutat din romania.
La trei luni dupa nastere , ne am mutat din romania intr-o alta tara membra a spatiului european. In aceasta tara nu beneficiem de nici o indemnizatie sau alocatie pentru copil.

Va multumesc anticipat
OUG 111/2010

art.12
Art. 12. – (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

art.16
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 12;
....

Prin urmare, in situatia in care nu mai locuiti in Romania impreuna cu copilul, plata indemnizatiei pentru CCC se suspenda.
Mersi de raspuns.
Mai am o intrebare. Cat de interpretabila e lege, adica , daca eu ma intorc acasa in timpul concediului de maternitate, am stat in strainatate de la varsta bebelui de 2 luni la 10 luni, ce se intampla? oare verifica cineva? tinand cont de faptul ca mama si copilul sunt inregistati aici, pentru a beneficia de vaccinuri si asistenta medicala?
Cam greu de verificat aceste situatii , dar nimic nu este imposibil in tara.