Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara

BUna ziua
Sunt microintreprindere neplatitoare de TVA, inscrisa in ROI cu cod de TVA pt livrari intracomunitare de servicii și recent am avut o achizitie de produs software din UE de aprox 200 euro. Eu fac D390 lunar pentru serviciile livrate. Intrebarea este , pt luna martie declar in D390 si aceasta achizitie ? Stiam ca doar daca depasesti plafonul de 10000 euro trebuie sa declari achizitiile .
Multumesc de ajutor
Factura de la furnizorul extern ar trebui sa fie cu tva.

Atentie, plafon achizitii 10000 eur, dar in echivalent lei este de 34000 lei.