Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Asistenta juridica obligatorie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Asistenta juridica obligatorie

Buna ziua. Am si eu o intrebare, in cazul in care se judeca o cerere in tem. art 340 cp,o plangere impotriva solutiilor procurorului de netrimitere in judecata sau clasare,si petentul este arestat. este obigatorie asistarea lui de catre un avocat din oficiu ? daca aceasta plangere s-a judecat fara avocat,se mai poate face ceva ! Mentionez ca aceasta plangere a fost respinsa,si judecata tot de judecatorul care a judecat in fond un dosar din care s-a format dosarul clasat de parchet. Politia a propun inceperea urmaririi penale. Va multumesc !

(5) Judecătorul de cameră preliminară se pronunţă asupra plângerii prin încheiere motivată, în camera de consiliu, fără participarea petentului, a procurorului şi a intimaţilor.

[ link extern ]
~ Conținut șters la cerere ~
stiam ca in cazul persoanelor arestate, asistenta este obligatorie,cel putin asa s-a intamplat intr-o cauza similara,la C A ploiesti, si presedintele a aratat obligativitatea asistarii din oficiu a persoanelor arestate ! dosar nr 824/42/2014.
dacodrakon, utilizator
Pai nu vad de ce clasarea s-ar judeca taman la curtea de apel, in loc de judecatorie/tribunal. Problema era daca respectivul trebuie urmarit penal si trimis in judecata, nu era judecata lui propriu-zisa (in fond).
tgeorgescu, utilizator
pentru ca invinuitul era procuror,si era competenta CA.