Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva solutiilor de clasare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva solutiilor de clasare

Buna ziua!
In situatia in care s-a dispus prin ordonanta procurorului clasarea cauzei,dupa care am facut plangere impotriva solutiei de clasare si prim-procurorul a respins plangerea ca netemeinica ,
Conform art 340 noul cod de procedura as dori sa fac plangere la judecatorul de camera preliminara si atunci in planagerea catre judecatorul de camera preliminara care ordonanta trebuie sa o mentionez, prima de clasare sau ultima ca netemeinica???
Obiectul plangerii formulate in temeiul art.340 Cod Procedura penala il pot constitui doar solutiile de neurmarire sau netrimitere in judecata prin care procurorul a clasat cauza si nu actul prin care procurorul ierarhic superior a respins ca neîntemeiata plangerea. Vedeti si denumirea marginala a art. 340 c.p.p.
Nu este o probema daca faceti referire la amandoua.