Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Invitatie nominala de participare la vanatoare, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Invitatie nominala de participare la vanatoare, expirata

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati in acest caz. Un cetatean european cu arma letala detinuta legal, inscrisa in documentele de trecere la frontiera,cu invitatie nominala legala de la o asociatie de vanatoare din Romania participa la acea partida de vanatoare.Invitatia era pt intervalul 10-17 decembrie .Dar mai participa si la o alta partida in data de 19-invitatia expirata.Se face un control la toti membri vanatori si la cetateanul strain i se ridica arma in baza art169 cod procedura penala.I se da o dovada olografa ,fara un proces verbal si i se promite rezolvarea situatiei.Au trecut 6 luni si nu a primit nimic.Intrebarea mea este:in ce temei legal i s-a retinut arma?este infractiune faptul ca a participat la o vanatoare cu o invitatie expirata?care este temeiul legal.Legea armelor si munitiilor,normele metodologice nu m-au lamurit.Si ce demersuri se pot face pt a afla macar stadiul cercetarilor ?Multumesc mult.
Nu trebuie sa va uitati in "legea armelor si munitiilor", mai degraba in regulamentul de autorizare a vanatorii si legea cinegetica. Personal nu le-am citit dar participarea la vanatoare fara a avea autorizatie imi suna a braconaj cinegetic. Cred ca ar trebui sa luati legatura cu un avocat care sa se deplaseze la politie sa se informeze de stadiul cercetarilor.