Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... BRACONAJ : DA sau NU ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

BRACONAJ : DA sau NU ?

speta : Vanator autorizat, se deplaseaza- fara autorizatie-, la orele 20.40 (intra la noapte ?) cu arma scoasa din toc ,montata , munitie artizanala asupra sa (poste) , avand pe teava un dispozitiv de ochire laser, o lanterna cu dispozitiv de montare pe arma (aflata in ranita), se deplaseaza pe alt fond de vanatoare ( invecinat) , este surprins de catre administratorii de fond, dar nu a exercitat foc de arma asupra vanatului si nu are vanat asupra sa.
1. este braconaj ?www.avocatnet.ro/images/smil...
2. care este incadrarea juridica a faptei ?www.avocatnet.ro/images/smil...

as dori (daca se poate) jurisprudenta in aceasta situatie . www.avocatnet.ro/images/smil...

"Din obiceiurile rele s-au nascut legile bune"-"Ex malis moribus bonae leges natae sunt"

Daca persoana in cauza,produce dovada ca nu a folosit arma pe care o avea,nu are cum sa fie acuzat de braconaj.Situatia sa poate fi grava daca se face dovada ca persoana respectiva nu avea autorizatie pentru respectiva arma si atunci intra discutie aplicabilitatea art.279 c.pen.,privind "nerespectarea regimului armelor si munitiilor.Daca aceasta situatie este dovedita risca o pedeapsa intre 6 luni si 5 ani,conform al.1 al articolului mentionat
are permis de arma , este membru vanator . detine arma legal.
Deci daca are permis si nu sunt probe cu privire la folosirea ei in momentul in care l-au surpins,dar mai ales,daca nu exista vanat,pe care sa il gaseasca asupra ,nu sunt probleme.
Da sau nu?! De-ar fi totul asa clar in materia dreptului procurorii si avocatii si-ar pierde painea…

Vanator autorizat – eventual, circumstanta atenuanta; ora 20:40 se considera “pe timp de noapte”; arma pregatita de tragere, dispozitiv laser (unde ar fi aici indemanarea vanatorului?); se deplaseaza fara autorizatie (practic) pe un (alt) fond de vanatoare… Lanterna nu era montata probabil pt ca nu era intuneric deplin si “vanatorul” nu avea nevoie sa o monteze la acel moment…
“Nu are vanat asupra sa” – s-ar putea deduce, din exprimare, ca ar fi putut scapa de vanat pe undeva…
“Nu a exercitat foc” - s-a constatat criminalistic sau e simpla declaratie a celui surprins?

Care e intentia unui cetatean astfel echipat surprins pe un fond de vanatoare? Ce cauta astfel echipat desi nu avea autorizatie? – si pot deduce ca era singur (sau, oricum, nu era insotit de un alt vanator)…
Tentativa de braconaj – care se pedepseste…

Nu cunosc spete care sa se potriveasca acesteia…
nu a exercitat foc , fapt constatat criminalistic, legea 407 -2006 modificata , nu prevede **ad literam** ca tentativa se pedepseste ... , insa la definitia braconajului este stipulat ** ....in vederea ......** obtinerii acelorasi efecte ca la vanatoare , art 46 indice1 .... oricare ar fi scopul ...