avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... transa vechime
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

transa vechime

Buna ziua!
am un profesor, lucreaza din '94 ca suplinitor, in 2002 a luat licenta a trecut la prof. calificat. acum are gradul 1, in ce transa de vechime ar trebui sa fie acum?
I se ia vechime in invatamant de la inceput din 94 sau din 2002 de cad si-a luat licenta? in ce lege pot gasi sa-i pot dovedi. multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 25 Aprilie 2016
Vechimea in munca se calculeaza din 1994 si nu de cand si-a luat licenta.
vechimea in invatamant?
Din cate stiu, vechimea în învăţământ este formată din vechimea efectivă în învăţământ şi vechimea recunoscută în învăţământ, după caz.

Care din aceste doua componente va intereseaza ?
Din 1994 a lucrat ca profesor necalificat, in 2002 a luat licenta si a devenit calificat, acum in 2016 are 22 de ani vechime in invatamant, o trec in urmatoarea grila de la 22-25? sau a fost gresit incadrata pana acum 18-22? ma intereseaza strict vechimea pentru incadrarea in grila nu cea la catedra pentru grade, de cand se considera vechime in invatamant, odata cu def-ul luat se ia in considerare si vechimea de necalificat, cea anterioara ca vechimne in invatamant?
In opinia mea, o puteti trece in urmatoarea grila de la 22-25.
Ultima modificare: Luni, 25 Aprilie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in invatamant bilibokju bilibokju Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in legatura cu vechimea mea in invatamant. Pana acum am lucrat asa: 1990. 02.10-1991. 08. 31- prof suplinitor ... (vezi toată discuția)
Vechime in invatamant alexandru2007 alexandru2007 Va rog sa-mi dati un raspuns argumentat cu trimiteri la lege. Intre anii 1995-2005 am fost profesor necalificat. 2005 pana in prezent profesor ... (vezi toată discuția)
Vechime in invatamant Rafana Rafana Vechimea ca suplinitor necalificat se calculeaza ca vechime in invatamant la salariul de incadrare? Am 14 ani lucrati ca suplinitor necalificat si 10 ani ... (vezi toată discuția)